Iako ne postoji danas uvriježena službena definicija za „superhranu“, ona zapravo obuhvaća sve namirnice odnosno hranu koja sadrži obilje fitokemikalija, antioksidanasa, vitamina i mineralnih tvari te iz tog razloga njihovom konzumacijom može se pozitivno djelovati na zdravlje organizma i spriječavanje mnogih bolesti.
Superhranom smatramo nama već dobro poznate namirnice poput rajčice, zobenih pahuljica, brokule ili primjerice lososa, ali i one novije koje se pojavljuju svake godine kao novi trendovi u prehrani uključujući chia sjemenke, goji bobice i spirulinu, piše Podravka.hr.
Tako i naš dobro poznati, autohtoni proizvod ajvar smatramo na neki način superhranom i funkcionalnom hranom s obzirom na nutritivnu vrijednost njegovih sastojaka, pogotovo paprike i patlidžana.
Osim niske energetske vrijednosti, paprike sadrže obilje vitamina B-skupine, C i E, ali i visokovrijedne ko-enzime, antioksidanse i fitokemikalije poput luteina, kapsaicina i beta-karotena.
Beta-karoten i lutein zaslužni su za održavanje zdravlja i zaštitu očiju i kože, pa je stoga ajvar poželjno konzumirati tijekom ljetnih mjeseci kada je izloženost očiju i kože sunčevim zrakama najveća te im je potrebna i najveća zaštita.
Idealno kao namaz na kruh ili prilog uz ljetne roštilje koje toliko obožavamo, ajvar može osim izuzetnog okusa pružiti i pravu zaštitu organizmu.
Kapsaicin pak može smanjiti razine kolesterola u organizmu i pomoći u kontroli upalnih procesa, ali i pomoći u održavanju poželjne tjelesne mase budući da su istraživanja pokazala da dovodi do ubrzanja metabolizma. Stoga se preporučuje uvesti u prehranu, pogotovo ljuti ajvar, svim onima koji žele smanjiti tjelesnu masu kao dodatak salati, namaz, dodatak pečenju ili jajima.
Za one kojima je okus paprike preintenzivan, ajvar se može miješati s drugim umacima poput jogurta, vrhnja ili svježeg sira, i na taj način ublažiti njegov okus, a da istovremeno u njemu mogu uživati i veliki i mali.
Iako je prilično niskoenergetski u odnosu na druge namaze te sadrži mnoge hranjive tvari i može pozitivno djelovati na zdravlje organizma, kao i kod svega u prehrani, preporuča se njegova umjerena i raznolika konzumacija kako bi se iz ajvara “izvukle” sve dobrobiti.