Bez obzira na to da li jedemo svježe banane, od njih pravimo smoothie ili neku poslasticu, one, kako struka navodi, našem tijelu mogu osigurati brojne zdravstvene prednosti.
Jednostavni prirodni šećeri koje sadrži banana, fruktoza i glukoza, brzo se razgrađuju i tijelu daju energiju potrebnu za fizičku aktivnost.
Sadrži i veliku količinu kalijuma, koji je od vitalne važnosti za kontrakciju mišića i pravilan rad nervnog sistema, dok kalijum i magnezijum pomažu kardiovaskularnom sistemu i doprinose boljem raspoloženju, odnosno tjeraju depresiju.
Stvaranje elektrolita u organizmu
Banane su prirodni izvor dnevnih potreba za kalijumom i magnezijumom, takođe poznatim kao esencijalni minerali koji čine elektrolite. To je kombinacija koju je teško naći u prirodi. Elektroliti prebacuju vodu i energiju u mišiće umjesto u krvotok. To znači da mišići dobijaju “gorivo” koje im je potrebno za oporavak od vježbanja kako biste se mogli vratiti u teretanu s manje umora. Pojedite bananu nakon treninga, pijte puno tečnosti i vaši mišići će vam biti zahvalni.
Izvor kalcijuma
Jedna manja banana osiguraće našem tijelu oko 422 miligrama kalcijuma, što je oko devet odsto preporučenog unosa ovog minerala. Ako vam je potreban još veći unos kalcijuma na dnevnom nivou, banane su takođe usko povezane s mnogim drugim opcijama svježih proizvoda. Krompir, slatki krompir, špinat i leća imaju isto toliko ili znatno više kalcijuma nego banane.
Usporavaju probavu
Nezrela banana može pogoršati probleme s opstipacijom. Zbog sporog varenja jedinstvenih molekula zelene banane – pektinskih vlakana i otpornog škroba – pojedinci koji već imaju sporu probavu trebalo bi da budu oprezni. Da biste bili sigurni, pijte puno vode kada jedete zelenije banane. S druge strane, oni koji se bore sa zatvorom ili rijetkim stolicama mogu imati koristi od dodavanja ovog vlaknastog voća u ishranu.
Uravnotežen krvni pritisak
Kalcijum u bananama i mnogim drugim vrstama voća i povrća balansira natrijum u tijelu, što direktno utiče na krvni pritisak. Budući da natrijum i kalcijum rade zajedno u tijelu, dodavanje banana prehrani s visokim sadržajem natrijuma može pozitivno uticati na krvni pritisak.
Vlakna će vas satima držati sitim
Banane, posebno zelene, sadrže dvije vrste vlakana – pektin i otporni škrob. Banana srednje veličine je dobar izvor vlakana jer sadrži tri grama ukupnih vlakana. Ova vlakna usporavaju probavu i duže vas drže sitima. Imajte na umu – što je banana pjegavija, to ima manje vlakana i brže ćete je probaviti.
Depresija i loše raspoloženje
Ako se osjećate tužnim, posegnite za bananom. Banana sadrži triptofan – aminokiselinu koju tijelo pretvara u serotonin, poznat po tome što opušta, poboljšava raspoloženje i daje osjećaj sreće. Ovo voće je dobar izvor vitamina B, koji je neophodan za stvaranje serotonina u mozgu. Banana sadrži i magnezijum, čiji je manjak usko povezan uz pojavu depresije, tjeskobe, iritabilnosti i drugih poremećaja raspoloženja.
Izvor: Nezavisne novine