Velik broj znanstvenih istraživanja bavi se ispitivanjem pozitivnih učinaka čaja i svakim danom sve je već broj dokaza koji upućuju na to da njihovo redovito konzumiranje ima pozitivne učinke na cijeli organizam
Dobrobiti čaja daleko nadmašuju puko ‘grijanje’ u zimskim mjesecima, uživanje u aromatičnim okusima ili eventualno utaživanje žeđi, piše Franck.eu.
Zeleni, crni i biljni čajevi sadrže fitonutrijente – tvari koje su izuzetno korisne za ljudsko zdravlje. Istraživanja su pokazala da pijenje tri ili više šalica čaja dnevno zapravo može biti bolje za zdravlje nego pijenje iste količine vode, s obzirom na to da antioksidansi prisutni u čajevima jačaju imunitet organizma i istovremeno ga hidriraju.
Pomažu u svakodnevnom životu
No nisu samo pravi čajevi teme znanstvenih radova i istraživanja utjecaja na ljudski organizam i zdravlje. U našim krajevima nikako ne smijemo zanemariti činjenicu da se o čajnim napitcima i biljkama prenose narodna znanja s koljena na koljeno i da suvremena medicina donosi dokaze onoga što svi mi već znamo od naših baka. Biljke, korijenje, voće, cvjetovi, sjemenke čine jedno predivno raznoliko carstvo čiste samopomoći u našem svakodnevnom životu.
Prelijevanjem s kipućom vodom svaki dio biljke otpušta sve blagodati koje skriva u sebi čineći ukusni i organizmu naklonjeni napitak. A učinci poput ublažavanja stresa, čišćenja organizma ili podizanje energije u današnje vrijeme sigurno svakome dobro dođu.
View this post on Instagram
Najbolji čajevi za tijelo u ravnoteži
Zimski način života, od teških jela koja opterećuju probavni sustav do nedostatka kretanja i boravka na svježem zraku, dovodi do iscrpljivanja zaliha organizma i nakupljanja toksina u tijelu. Posljedice su glavobolje, umor, pospanost i tromost – sve ono što pripisujemo hladnoći i manjku dnevnog svjetla, a zapravo je uzrokovano svojevrsnim kolapsom u organizmu. Stoga ne čudi što se u posljednje vrijeme sve više govori o nužnosti detoksifikacije i to ne samo u proljeće već svaki put kad osjetimo spomenute simptome ili smo svjesni da smo u određenom periodu pretjerano opteretili tijelo toksinima.
U svakom tretmanu čajevi su neizostavni element jer poboljšavaju hidriranost organizma i ubrzavaju izlučivanje loših tvari. No, neke vrste čajeva, odnosno njihovi sastojci u tome su naročito učinkoviti, poput koprive, đumbira i maslačka, biotina i selena.
Ujedno, osim samog čišćenja organizma od štetnih tvari, izuzetno je važan i unos zdravih hranjivih tvari, prvenstveno antioksidansa, poput selena koji je jedan od najmoćnijih prirodnih antioksidansa te vitamina, među kojima je izuzetno važan biotin. Vitamin B7 ili biotin je, zajedno s ostalih osam vitamina iz skupine B, potreban za pretvaranje hrane koju jedemo u upotrebljivu energiju nužnu za zdrav metabolizam.
Konačno se pozdravite sa stresom
Želite se osjećati bolje, biti zadovoljniji sobom i usklađeni s okolinom, no svakodnevni problemi dovode vaše živce u iskušenje? Popijte biljni čaj! Neke biljke vrlo učinkovito ublažavaju ‘mračna’ raspoloženja i tjeraju negativne emocije koje vas mogu blokirati u svakodnevnom funkcioniranju, a među najpoznatijima sastojcima za opuštanje svakako su kamilica i matičnjak.
Poznato je da kamilica pospješuje opuštanje i olakšava uspavljivanje, što se pripisuje flavonoidu apigeninu koji se vezuje uz određene receptore u mozgu izazivajući pospanost. Isti je sastojak zaslužan za povoljan učinak kamilice na tjeskobu.
Za pravilno funkcioniranje živčanog sustava potrebni su nam i B vitamini, među kojima i vitamin B3 koji doprinosi normalnoj psihološkoj funkciji. Osim toga, tijekom stresnih razdoblja apsorpcija nutrijenata može biti smanjena zbog tjelesne reakcije na stres, a tada naročito moramo voditi računa o dovoljnom unosu tog vitamina, kao i drugih iz B skupine. Kad god je riječ o ‘smirivanju živaca’, ne može se zaobići niti magnezij, mineral koji doprinosi normalnom funkcioniranju živčanog sustava. Magnezij i vitamin B3 doprinose smanjenju umora i iscrpljenosti.
Dobitna kombinacija za imunitet za poželjeti
Ako ste stalno prehlađeni, skloni infekcijama i osjećate se iscrpljeno bez posebnog razloga, vrijeme da poradite na svom imunitetu. Uostalom i proljeće je na vratima, a poznato je da se u tom periodu godine svi osjećamo pomalo klonulo i potrebna nam je neka ‘injekcija za imunitet’ kako bismo živnuli i vratili se u formu. Kombinacija s kojom nećete pogriješiti je zasigurno vitamin C i cink. Vitamin C ili kralj među vitaminima, kako se često naziva zbog važnosti za imunosni sustav, sudjeluje u čak 15 tisuća metaboličkih procesa u organizmu. Ipak najviše o njemu govorimo kada zahladi, jer se od pamtivijeka koristi za zaštitu od zimskih prehlada, gripe i infekcija.
Za održavanje imuniteta zaslužan je i cink, mineral koji sudjeluje u aktivnosti više od 300 enzima – tvari koje omogućuju biokemijske procese u organizmu. S obzirom na to da utječe i na stvaranje i aktivaciju T-limfocita, bijelih krvnih stanica koje su važne u borbi protiv infekcija, nije čudo da se smatra jednim od najvažnijih pomoćnika u borbi protiv njih.
Osim vitamina C i cinka, postoje i tri biljke koje svaka za sebe pomažu u jačanju imuniteta – bazga, menta i limunska trava – a naročito su učinkovite ako se uzimaju zajedno.
Napunite se energijom samo jednom šalicom
Osjećate da vam nedostaje energije, umorni ste i nikako da se pokrenete i učinite nešto za sebe? Uzroci tome mogu biti brojni, od neodgovarajuće prehrane i sjedilačkog načina života do manjka nekih vitamina i minerala, primjerice vitamina iz skupine B, magnezija i mangana.
View this post on Instagram
Sve vitamine B skupine, pa tako i vitamin B6, ljudski organizam koristi za proizvodnju energije. Odgovorni su za način na koji tijelo ‘izvlači’ energiju iz hrane koju konzumiramo kako bi moglo učinkovito iskoristiti nutrijente, sudjeluju u optimizaciji hormona, održavanju zdravlja stanica i korištenju energije. Mangan i magnezij također pridonose normalnom metabolizmu stvaranja energije te je njihov redovan unos izuzetno važan za pravilno funkcioniranje organizma, ali i za taj tako dobar osjećaj ispunjenosti energijom.
No, osim promjene životnih navika, zdravije prehrane i više tjelovježbe te boravka na svježem zraku – što je provjeren recept za povećanje razine energije i popravljanje raspoloženja, pomoći vam mogu i neki čajevi.
Mate čaj koji se dobiva natapanjem lišća i stabljike biljke yerba mate omiljen je napitak u Argentini i Peruu gdje ga često koriste kao odličnu alternativu kavi. Za usporedbu, šalica tog čaja sadrži 78 mg kofeina, dok šalica kave sadrži 85 mg. Mate čaj sadrži i mnoge vitamine, minerale i aminokiseline nužne za normalno funkcioniranje organizma, a zahvaljujući kofeinu i teobrominu osvježava, smanjuje umor, daje snagu i pomaže pri oporavku nakon tjelesnih napora.
Još jedan neizostavan napitak za osvježavanje i obnavljanje zaliha energije je zeleni čaj. Istraživanja su pokazala da redovito pijenje zelenog čaja tijelo ispunjava energijom i povećava njegovu izdržljivost. On sadrži dovoljno kofeina da vas razbudi i učini produktivnijim, ali opet ne previše. Biljka koju također ne biste trebali zaboraviti ako osjećate da vam nedostaje energije je guarana.
Što se tiče sadržaja antioksidanasa, gotovo je izjednačena sa zelenim čajem, a njezine sjemenke sadrže kofein koji je 4 do 6 puta snažniji od onog iz zrna kave. No, za razliku od kave, kofein iz guarane se oslobađa polako te pruža dugotrajniji osjećaj budnosti i ispunjenosti energijom. To je razlog zašto je guarana popularan sastojak mnogih sportskih i energetskih napitaka.
Vrijeme je za jednu šalicu, zar ne?