Teorija o tome da čovjek koristi samo 10% svog mozga i da bismo bili sposobni za nevjerovatne stvari kada bismo otključali potencijal preostalih 90% jedna je od omiljenih pseudonauka Holivuda.
Sjetite se filma „Phenomenon”, u kom John Travolta dobija sposobnost da predviđa zemljotrese i uči strane jezike munjevitom brzinom. Bradley Cooper u filmu „Limitless” napiše roman preko noći nakon što mu specijalna vrsta opijata otključa moždani potencijal, dok Scarlett Johansson u filmu „Lucy” dobija telepatske i telekinetičke moći i postaje sposobna da pročita enormnu količinu literature na internetu i da je smjesta memoriše.
Ovakav šablon filmova uvijek nailazi na dobru reakciju publike. Svi imamo nesvjesnu želju za tim nekim misterioznim i svemoćnim potencijalom u mozgu koji samo čeka da bude otključan. Uvjerenje o tome da koristimo 10% mozga i dalje je široko rasprostranjeno.
Šta na to kaže nauka?
Skeniranje mozga pomoću tehnologija kao što su PET (pozitronska emisiona tomografija) i fMRI (funkcionalna magnetna rezonanca) pokazuju da čak i dok spavamo svaki dio našeg mozga pokazuje barem nisku količinu aktivnosti.
Do danas je sproveden veliki broj istraživanja mozga i nijedno područje nije obilježeno kao beskorisno, mada mnoge od funkcija nisu u potpunosti shvaćene. Iz tog razloga možda bi ispravnije bilo reći da čovjek koristi 100% mozga, ali razumije samo 10%.
Mozak kod čovjeka čini svega 2% ili 3% tjelesne mase, a koristi oko 20% tjelesne energije. Istina je, dakle, da mozak koristi više energije nego bilo koji drugi organ u tijelu. Neki naučnici tvrde da je nemoguće odrediti koliki procenat mozga koristi čovjek, ali da je to svakako više od 10%, dok drugi tvrde da ljudi već koriste mozak u potpunosti, a to kako ga koriste predstavlja drugo pitanje.
Koliko god bila privlačna ideja o tom neiskorištenom moždanom potencijalu, trebalo bi se pomiriti sa tim da je ipak u pitanju mit. Ovo ne treba da vas razočara. I dalje imate potencijal da radite na sebi i da se razvijate. Mala je vjerovatnoća da ćete baš kao John Travolta u filmu preko noći naučiti novi jezik, ali to vas ne sprečava da otpočnete sa učenjem stranog jezika i da ga ipak usavršite, doduše, nakon određenog perioda.
Dakle, iako ne možemo postati genijalci preko noći, dobra vijest je da naporan i kontinuiran rad i dalje donosi rezultate. Brojni su primjeri velikih naučnika, stvaralaca i biznismena koji su upravo zahvaljujući predanom radu ostavili trag u historiji i čije se motivacione poruke i dalje rado citiraju.