Septembar je mjesec za najvažnije radove u vrtu. Pravi je trenutak da se posade lukovice, posije travnjak, presade biljke.

Vrijeme u vrtu je još uvijek toplo, ali nema velikih vrućina i noći su hladnije, pa je sada pravi trenutak da se presade zimzelene biljke koje će cvjetati tokom narednog proljeća i ljeta. Također, sada se pripremaju lukovice koje će najaviti proljeće.

U jesen se pripremaju biljke za hladnije, a neke se, čak, i unose. Sada se čisti vrt od precvjetalih ljetnjih, jednogodišnjih cvjetnica i pravi prostor za biljke koje će krasiti baštu tokom jeseni i zime.

Lale i ostale lukovice poput krokusa, zumbula, narcisa i fritilarija sade se krajem septembra da bi počele da puštaju korjen i lijepo se primile do hladnih zimskih dana. Bira se sunčano mjesto i propusno zemljište koje se priprema tako što se prekopa, dobro usitni, pomiješa sa humusnim đubrivom i izgrabulja, a u dno jame ubaci šaka pijeska.

Lukovice mogu da se sade i u proljeće, ali neće cvjetati u proljeće, već od početka ljeta do kasne jeseni kada je vrt i onako pun raznih cvjetnica.

U septembru se sadi i božur, jer je ovo najbolji mjesec za njegovo razmnožavanje. Sadi se tako što se razgrće zemlja oko korjena i kada se dođe do gomoljastog dijela izuzetno oštrim nožem treba isjeći zdrave pupoljke i posaditi u saksiju.

Korjen mladog božura se pokriva sa nekoliko centimetara zemlje, a na dno saksije se stavlja dobar drenažni dio i pokriva humusnom zemljom i đubrivom.

I travnjak se sije u septembru, stari osvježava i popunjavaju se ogoljela mjesta. Stari travnjak se osvježava da bi se pospješilo bokorenje, a svuda gdje se baca sjeme treba da ga prati i đubrivo sa fosforom.

Travnjak će biti još ljepši ukoliko se krajem septembra nanese kompost u tankom sloju.

Živa ograda i ruže se orezuju na početku jeseni, jer to mora da se uradi prije prvih mrazeva.

Orezivanjem se uklanjaju suhe, bolesne i nepotrebne grane. Ruže čajevke, floribunde i penjačice moraju da se orežu tri puta godišnje – u proljeće, ljeti i pred zimu. Ruže i živa ograda mogu da se orezuju sve do novembra, ali ne treba čekati, jer noćni mraz može da iznenadi.  Jednogodišnje biljke treba počupati i baciti, prekopati zemlju i osvježiti je humusom ili đubrivom.

Kada se zemlja malo odmori prazan prostor treba zamijeniti trajnicama poput hrizantema, viola, erika.

Sada je posljednji trenutak da se začinsko bilje ubere i osuši.  Smanjuje se zalivanje baštenskih biljaka, jer je u vazduhu veća količina vlažnosti i posljednja prihrana se daje početkom septembra.

Vegetacija se polako priprema za zimski san, a neke osjetljive saksijske biljke treba unijeti ukoliko su noći hladne.