Naučni rad objavljen u Royal Society Open Science u decembru 2020. pod naslovom “Face coverings and respiratory tract droplet dispersion”  je još dokaz da univerzalno nošenje maski itekako ima smisla.

Maske za lice smanjuju rizik od širenja velikih kapljica povezanih s Covid-19 tokom govora ili kašljanja i do 99,9 % prema laboratorijskom eksperimentu s mehaničkim lutkama i ljudskim subjektima, ističu naučnici.

Osoba koja stoji dve metra od druge osobe koja kašlje bez maske biće izložena 10.000 puta većoj količini takvih kapljica nego da je nosila, čak i ako je udaljena samo 50 cm, izvijestili su u radu. Studija se fokusirala na čestice veće od 170 mikrona u promjeru – otprilike dva do četiri puta više od širine ljudske dlake.

Čestice aerosola, koje mogu lebdjeti u zraku, obično se opisuju kao manje od 20 ili 30 mikrona. Ipak, iako se virus može prenositi i aerosolom, ako svi nosimo maske, značajno smanjujemo rizik.

Univerzalno nošenje maski smanjilo bi globalni broj smrtnih slučajeva za 400.000 u istom razdoblju, s 2,9 na 2,5 miliona, izračunali su naučnici. Do sada je virus odnio više od 1,7 miliona života.

Na početku pandemije Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je poručivala kako maske ne štite one koji ih nose, već da ih trebaju nositi osobe koje su inficirane kako bi se spriječilo širenje kapljica s virusom. Međutim, u situaciji pandemije, kada postoje i asimptomatski slučajevi, kada svi nosimo maske, ili bar većina, onda spriječavamo širenje potencijalnih patogena i sa nas na druge.

Dakle, akcenat nije na nošenju maski, nego na univerzalnom nošenju maski.