Vaš laptop može da se griju iz više razloga.
Dijagnostika problema nije uvijek jednostavna, što znači da ćete morati da uradite nekoliko stvari prije nego što otkrijete u čemu je problem.
Ako se odjednom počne pregrijavati, a toplina dolazi iz tastature, prva stvar koja bi mogla da vam padne na pamet je “pokvario se”. Skoro svaki vlasnik laptopa u nekom trenutku će osjetiti da se računar zagrijeva, piše Business Insider.
Ako je vaš laptop pregrijan sve vrijeme, treba da vidite zbog čega se to dešava. U najgorem slučaju, sam će da se isključi ako ugrađeni senzor prepozna previsoku temperaturu.
Za početak, pažljivo obrišite laptop – ako imate pristup ventilatoru, očistite i njega od prašine. Za ovo korisitite vatu za uši ili komprimovani vazduh u limenci. Ako se odlučite za ovo drugo, obavezno nagnite laptop prema dolje kako biste prašini spriječili ulazak u druge djelove računara.
Temperatura raste na krevetu ili jastuku
Većina laptopova može normalno da radi na temperaturama do oko 40 stepeni Celzijusovih, ali ako ga koristite u krevetu, na jastuku ili ispod posteljine, porašće mu temperatura. Posteljina i jastuci zadržavaju toplinu te mogu da uzrokuju pregrijavanje računara ako ga stavite na njih kako biste radili. Takođe, imaju dosta nezgodnu osobinu blokiranja izlaza za ventilaciju.
Ukoliko primijetite da se ventilator vašeg računara sve češće pali, razmislite o zatvaranju intenzivnih aplikacija. Na primjer, ako u isto vrijeme imate upaljene Microsoft Excel, Adobe Photoshop i Google Chrome, ili samo koristite Chrome, predlažemo da ugasite ostale aplikacije sve dok vam neće trebati.
Pokretanje nekoliko aplikacija odjednom povećava opterećenje CPU-a ili procesora, dijela računara koje radi sa korisničkim naredbama.
Servis
Ako se vaš laptop pregrijava i gore navedene metode ne funkcionišu, ugasite ga, isključite iz struje i razmislite o nošenju računara stručnjaku. Preveliko zagrijevanje može da ošteti računar i sve uskladištene podatke.