Posječna cijena po kojoj se prodaju mobilni telefoni u drugom kvartalu ove godine porasla je na svim glavnim tržištima osim u Latinskoj Americi, pokazuje istraživanje agencije „Kaunterpoint“ koja analizira trendove u globalnoj industriji.
Najveći rast prosečne cijene mobilnog telefona u odnosu na prošlu godinu zabilježen je u Kini, gdje se prosječan uređaj prodaje po cijeni od 310 dolara.
U Sjevernoj Americi prosečan telefon je sedam odsto skuplji nego prošle godine i ujedno je na tom tržištu i najskuplji – 471 dolar.
U Evropi prosječan telefon košta 291 dolar, u Azijsko-pacifičkom regionu (bez Kine) 243 dolara, na Bliskom istoku i Africi 164 dolara i u Latinskoj Americi 166.
Kako je navedeno u izvještaju, iako je prodaja telefona u svijetu opala (vjerovatno zbog epidemije koronavirusa), najskuplji modeli i dalje se prodaju dobro. Pad prodaje premijum modela iznosi samo osam odsto.
Poređenja radi, ukupna globalna prodaja mobilnih telefona je opala za 23 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Vjeruje se da najbolji i najskuplji modeli nisu zabiljležili toliki pad zbog potrebe ljudi za zabavom i komunikacijom tokom perioda karantina. Posebno je izraženo interesovanje za „Eplove“ uređaje, navedeno je u izveštaju.
Vjerovatno je prodaji telefona u najvišoj kategoriji doprinijelo i to što su predstavljeni mnogi novi uređaji koji podržavaju 5G tehnologiju. Tokom drugog kvartala, 10 odsto prodaje činili su upravo takvi modeli.
Dok se Kina oporavlja od epidemije, tržište u toj zemlji čini 34 odsto sjvetskog tržišta.
Kada je riječ o proizvođačima, u drugom kvartalu su bili najtraženiji uređaji „Epla“ koji čine 34 odsto tržišta.
Na drugom mjestu je „Huavei“ (20 odsto), a na trećem „Samsung“ (17 odsto). „Vivo“ učestvuje na tržištu sa sedam odsto, a „Opo“ sa šest odsto. Svi ostali porizvođači zajedno čine 16 odsto.
„Huavei“ se drži na drugom mjestu uprkos problemima i zabranama sa kojima je suočen od strane SAD.