S obzirom na sve toplije dane i predstojeće praznike koje građani planiraju provesti u prirodi, iz Doma zdravlja Savski venac stiže važno upozorenje i niz preporuka o zaštiti od krpelja.

Dr Milena Turubatović ističe da su krpelji naročito aktivni kada temperature prelaze 30 stepeni, te da je od ključne važnosti preventivno djelovanje. Preporučuje se nošenje svijetle odjeće, dubokih patika i dugih čarapa kako bi se smanjila mogućnost kontakta krpelja s kožom.

Po povratku iz prirode, obavezan je detaljan samopregled, s posebnom pažnjom na tople i skrivenije dijelove tijela poput pregiba vrata, pazuha, vlasišta, koljena i laktova – jer su to omiljena mjesta krpelja.

Ukoliko građani primijete krpelja na svom tijelu, savjet je jasan: ne treba ga sami uklanjati niti ga tretirati alkoholom, benzinom, acetonom ili sličnim sredstvima. Umjesto toga, preporučuje se hitan odlazak u najbližu zdravstvenu ustanovu gdje će stručno osoblje pravilno ukloniti krpelja i smanjiti rizik od infekcije.

Postoji mogućnost analize samog krpelja – ukoliko se pravilno ukloni i sačuva u fiziološkom rastvoru ili vodi, može se odnijeti u određene laboratorije koje utvrđuju prisustvo bakterije koja izaziva lajmsku bolest.

Dr Turubatović naglašava važnost praćenja mjesta ujeda tokom narednih mjesec dana. Iako simptomi ne moraju biti odmah vidljivi, crvenilo koje se pojavi (šire od tipičnog ujeda komarca) ili kasniji simptomi poput povišene temperature, malaksalosti, bolova u zglobovima ili neuroloških tegoba, razlog su za hitan odlazak ljekaru.